W ostatnim czasie coraz więcej obcokrajowców decyduje się na pracę w Polsce. Nie powinniśmy zapominać o tym, że aby móc pracować legalnie w naszym kraju, bardzo ważne jest otrzymanie stosownego pozwolenia na pracę. Najwięcej pracowników w naszych przedsiębiorstwach jest zdecydowanie z Ukrainy. Zatem czy trudno uzyskać pozwolenie na pracę Ukraińca?

Obywatele Ukrainy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski

Zdecydowanie w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej obywateli z Ukrainy przyjeżdża do Polski, podjąć pracę lub też pozostać tu na stałe. Nasz kraj jest bardzo atrakcyjny dla pracowników zza wschodniej granicy, ponieważ jest u nas bardzo dużo przedsiębiorstw, w których można znaleźć zatrudnienie, a dodatkowo bardzo często są to proste prace, które nie wymagają nawet żadnego doświadczenia. W rzeczywistości również obcokrajowcy w naszym kraju wykonując podstawowe prace, mogą zarobić tyle, że po powrocie na Ukrainę nie będą musieli podejmować żadnej pracy zarobkowej przez okres kilku miesięcy i będą w stanie utrzymać swoje rodziny. Zatem jak można zauważyć, stajemy się coraz bardziej atrakcyjnym krajem pod względem zarobków dla pracowników z Ukrainy. Jednak, aby te osoby mogły u nas pracować, bardzo ważne jest między innymi uzyskanie pozwolenia na pracę. Konieczna jest oczywiście wiza, którą należy utrzymać odpowiednio wcześniej i dopiero po tym fakcie można starać się na pozwolenie o pracę.

Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne, aby uzyskać taki dokument. Coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób można to szybko zrobić, aby już mieć gotowego pracownika do pracy. Warto pamiętać, że jednak należy dopełnić kilku formalności i czasem dopełnienie kwestii formalnych trwa nieco dłużej. Należy wiedzieć, że pierwsze pozwolenie o pracę na terenie Polski dla obywateli Ukrainy wydaje się na 3 miesiące. Dopiero po tym czasie wracają do swojej ojczyzny i mogą z ważną wizą powrócić do Polski. Kolejne pozwolenia o pracę są wystawianie na dłuższy okres czasu.

Pozwolenie na pracę dla obywateli Ukrainy — gdzie można składać?

Wiele osób coraz częściej zastanawia się, gdzie dokładnie można składać wniosek o pozwolenie o pracę dla obywateli Ukrainy. Warto wiedzieć, że można to zrobić tylko i wyłącznie do wojewody. W imieniu pracownika obcokrajowca powinien to zrobić pracodawca. Jednak warunkiem uzyskania wspomnianego pozwolenia o pracę jest oczywiście posiadanie potwierdzenia, że dana osoba przebywa legalnie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i ma stosowne wizy oraz pozostałe dokumenty. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że obecnie można wyróżnić dwa typy zezwolenia o pracę: A lub B. W przypadku pracowników, którzy zostaną zatrudnieni w podmiocie w Polsce, należy wybrać wersję A. Z kolei jeżeli chcemy zatrudnić pracownika z Ukrainy, który przykładowo miałby pełnić jakąś funkcję w zarządzie lub też miałby działać jako komplementariusz, lub prokurent, wówczas powinniśmy wybrać wersję B. Zdecydowanie najbardziej popularna dla większości osób przyjeżdżających z Ukrainy jest wersja A.