CV, czyli curriculum vitae, to dokument, który zawiera przegląd twoich kwalifikacji zawodowych i akademickich. Głównym celem CV jest przyciągnięcie uwagi potencjalnych pracodawców i ułatwienie ci odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne jest, aby CV było jasne, zwięzłe i łatwe do przeczytania. W tym wpisie na blogu podamy kilka wskazówek, jak napisać CV, które pomoże Ci wyróżnić się z tłumu.
Jak powinno wyglądać dobre CV?
CV zazwyczaj zawiera dane osobowe, krótkie podsumowanie zawodowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności, ukończone kursy i szkolenia, informacje nagrodach i wyróżnieniach, specjalnych projektach lub publikacjach, a także zainteresowania i klauzulę, czyli zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli chodzi o format, powinieneś pamiętać o trzech rzeczach: przejrzystości, zwięzłości i porządku. Po pierwsze, twoje CV powinno być przejrzyste i łatwe do czytania. Unikaj nadmiaru tekstu lub gęstych akapitów i używaj wypunktowań, by podkreślić kluczowe informacje. Po drugie, twoje CV powinno być zwięzłe — staraj się, by miało dwie strony lub mniej. I wreszcie, pamiętaj, by wymieniać swoje doświadczenia i kwalifikacje w odwrotnym porządku chronologicznym, z najnowszym doświadczeniem na początku.
Jak dobrze napisać profesjonalne CV?
Jeśli chodzi o pisanie dobrego CV, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze i najważniejsze, twoje CV powinno być uporządkowane i spójne. Każda sekcja powinna logicznie przechodzić od jednej do drugiej, a wszystkie twoje doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia powinny być jasno przedstawione w interesujący sposób. Dodatkowo twoje CV musi być oparte na jasnych dowodach, a nie na ogólnikowych twierdzeniach o tym, co potrafisz. Przed rozpoczęciem pisania CV warto dokładnie przeczytać ofertę pacy, do której aplikujesz. Większość ofert ma wyróżnione umiejętności, znajomość języków obcych, czy wymagane doświadczenie. Pomoże Ci to podkreślić elementy, które posiadasz, a które są istotne dla pracodawcy. Dobrą praktyką jest posiadanie uniwersalnego szablonu CV i odpowiednie zmienianie go do każdego ogłoszenia o pracę. Ważne jest również zamieszczenie odpowiedniego zdjęcia w CV. Nie ma obowiązku zamieszczania zdjęcia w CV, jednak jeśli chcesz to zrobić, to powinieneś zadbać, aby był ono profesjonalnie wykonane. Na koniec pamiętaj o tym, żeby dokładnie przeczytać CV i zwrócić uwagę na wszelkie możliwe błędy językowe i stylistyczne. Profesjonalne CV jest Twoją wizytówką, więc powinno być ono bezbłędne.
Co napisać w profesjonalnym CV o sobie?
Sekcja “O mnie” jest dość krótką, ale ważną częścią profesjonalnego CV. Powinna zawierać 3-4 zdania na Twój temat. Należy unikać długich zdań i lania wody, a warto skupić się na konkretach. Warto podać informacje, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę, a jednocześnie wyróżnią Cię z tłumu. Możesz spróbować wczuć się w rolę rekrutera i pomyśleć, co przyciągnęłoby Twoją uwagę. Kolejną rubryką, która stwarza wiele problemów podczas pisania profesjonalnego CV, są zainteresowania. Twoje zainteresowania mogą dać pracodawcom lepsze wyobrażenie o tym, kim jesteś jako osoba. Dzieląc się swoimi zainteresowaniami, możesz dać pracodawcy bardziej wszechstronny obraz siebie i tego, jakim byłbyś pracownikiem. Ponadto rozmowa o zainteresowaniach może pomóc przełamać lody podczas rozmowy kwalifikacyjnej i dać ci coś, co pozwoli ci nawiązać więź z potencjalnym nowym szefem.
Błędy w CV
Mimo że bardzo starannie przygotowujesz swoje CV, nieuniknione jest, że wkradną się do niego błędy. Niektóre z nich mogą być zwykłymi literówkami lub błędami gramatycznymi, inne mogą być poważniejsze, np. pominięcie ważnych informacji lub zamieszczenie informacji nieaktualnych. Dość częstym błędem jest wysyłanie tego samego CV w odpowiedzi na różne oferty pracy. W ten sposób CV nie jest spersonalizowane i może nie odpowiadać na wymagania zawarte w konkretnym ogłoszeniu o pracę. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zaznaczenie stopnia znajomości języka obcego. Podstawowa lub średniozaawansowana znajomość języka angielskiego może być dla pracodawcy kluczową informacją, więc jeśli napiszesz ogólnikowo “znajomość angielskiego” pracodawca może z biegu odrzucić Twoją kandydaturę. Niemile widziane jest również umieszczanie fałszywych informacji w CV. Kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw, a może nam tylko przysporzyć kłopotów i zamknąć przyszłe możliwości na pracę w danej firmie lub z konkretnymi osobami.
CV jest ważnym dokumentem, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego stworzenie. Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością stworzysz CV, które zainteresuje każdego pracodawcę i zagwarantuje Ci wymarzoną pracę.
Zachęcamy do skorzystania z usług payroll.pl.