Świat dzisiejszego biznesu otwiera wiele różnych możliwości, takich jak zdalne podpisywanie dokumentów. Dzięki podpisowi elektronicznemu miliony ludzi na całym świecie przeprowadza transakcje, zawiera umowy bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki e-podpisowi możliwy jest łatwy kontakt z różnymi placówkami administracyjnymi czy bankami.

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny jest połączeniem naszych danych elektronicznie wraz z informacjami, które pozwalają określić konkretną osobę, która złożyła ten podpis. Podpis elektroniczny identyfikuje podmioty, które drogą elektroniczną przesyłają dokumenty. Podpisywanie dokumentów przez internet jest na tyle bezpieczne, że korzystają z niego instytucje takie jak ZUS, czy urzędy skarbowe.

Jakie są rodzaje podpisów elektronicznych?

Wszystkie kwestie związane z podpisem elektronicznym reguluje ustawa prawna z 2001 roku. Na jej mocy można wyróżnić dwa rodzaje podpisów elektronicznych. Jest to zwykły podpis elektroniczny i bezpieczny podpis elektroniczny.

Bezpieczny podpis elektroniczny jest potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym. Daje o wiele większe możliwości niż zwykły w dziedzinie opatrywania dokumentów oficjalnych, które muszą zostać potwierdzone oficjalnie przez adresata. Instytucją, która jest odpowiedzialna za nadawanie certyfikatu bezpiecznego podpisu elektronicznego jest Narodowe Centrum Certyfikacji.

Zwykły podpis elektroniczny, który też ma certyfikat, jednak jest on niekwalifikowalny, będzie stosowany tylko w wymianie korespondencji powszechnej e-mail. Nie jest on na tyle bezpieczny, żeby używać go w wymianie dokumentów o większym znaczeniu, takich jak pisma sądowe lub deklaracje podatkowe.

Zastosowanie podpisów elektronicznych

Bezpiecznego podpisu elektronicznego używa się do składania deklaracji ZUS i tych podatkowych, do podpisywania umów i faktur czy do składania ofert w przetargach. Używany jest także do składania pism do sądu, GIODO, CEIDG, czy KRS oraz do wszystkich urzędów administracyjnych.

Jak zdobyć podpis elektroniczny?

Zwykły podpis elektroniczny jest bezpłatny, natomiast za bezpieczny należy zapłacić. Po uiszczeniu opłaty i zdobyciu certyfikatu bezpiecznego podpisu elektronicznego dostaje się oprócz niego kartę kryptograficzną, która ma zapisany prywatny klucz i jest z czytnikiem lub tokenem, oraz oprogramowanie, które umożliwia współpracę karty z komputerem. Po złożeniu podpisu elektronicznego komputer oblicza skrót podpisywanego dokumentu. Każdy dokument ma skrót dobierany indywidualnie. Dzięki oprogramowaniu szyfruje się dokument prywatnym kluczem i trafia do adresata.

Podpis elektroniczny - dla kogo?

Składanie dokumentów za pomocą podpisów elektronicznych staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców i właścicieli dużych, jak i mniejszych firm. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ przy składaniu różnych podstawowych deklaracji nie ma obowiązku posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jest to duża wygoda, a przede wszystkim oszczędność czasu.