W ostatnim czasie coraz więcej w szczególności dużych przedsiębiorstw poszukuje pracowników. Nie powinniśmy zapominać o tym, że taka rekrutacja wbrew pozorom nie jest zbyt łatwa do przeprowadzenia, ponieważ w takiej sytuacji należy nie tylko bardzo dobrze znać rynek, ale także mieć duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu procesów. Warto mieć także pewne wyczucie, aby móc od razu stwierdzić, czy wybrany przez nas kandydat ma odpowiednie predyspozycje do tej pracy w danej firmie.  W obecnym czasie szczególnie rynek specjalistów dość szybko staje się rynkiem pracownika, czego przykładem są np stanowiska takie jak Samodzielny Księgowy, Specjalista ds Płac itp. 

Trudna rekrutacja pracowników

Znalezienie naprawdę dobrego pracownika nie jest łatwe, ponieważ aktualnie rynek raczej sprzyja osobie poszukującej zatrudnienia, a nie pracodawcy. Wyzwaniem jest nie tylko znalezienie odpowiedniej osoby, ale  w szczególności zatrzymanie jej na stałe w firmie. Często pracownik otrzymuje korzystniejszą ofertę pracy i odchodzi z firmy  już po rozpoczęciu pracy w firmie, i po poświęceniu czasu innym pracowników na wdrożenie i wyszkolenie takiej osoby. Jest to bardzo proste, ponieważ pierwsza umowa to zazwyczaj okres próbny, gdzie okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Dlatego w każdym przedsiębiorstwie bardzo ważne jest aby w szczególności zadbać o odpowiednie zarządzanie kapitałem ludzkim. Istotne jest nie tylko wprowadzenie takich umów, które są konkurencyjne na rynku pracy. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby osoby z działu HR, który zajmuje się rekrutacją, były bardzo doświadczone w temacie. W szczególności należy na to zwrócić uwagę, gdy rotacja w naszej firmie jest bardzo duża. Zatem co jest w tym przypadku najlepszym pomysłem? Co powinniśmy zrobić, aby pracownicy się nie zwalniali?

Odpowiednie zarządzanie kapitałem ludzkim

Przy dużej rekrutacji w firmie rekomendowane są zarówno posiadanie lub zatrudnienie wykwalifikowanej osoby z dużym doświadczeniem w rekrutacji jak i rozważenie zmodyfikowania polityki personalnej w celu zmniejszenia rotacji, która jak wiadomo, jest kosztem dla pracodawcy i utrudnia płynne działanie. Czasem, w sytuacji dużego niedoboru na rynku osób danej specjalności, niezbędne jest stosowanie innych metod rekrutacji takich, jak np direct search w przypadku stanowisk specjalistycznych lub executive search w przypadku stanowisk kierowniczych. Założeniem obu metod jest aktywny bezpośredni kontakt ze spełniającymi wymagania kandydatami, którzy sami nie poszukują obecnie aktywnie pracy. 

Warto pamiętać o tym, że rozwiązaniem może być outsourcing HR.  Firma może zlecić do wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej zarówno rekrutację, jak i skorzystać z outsourcingu płac (payroll outsourcing) lub kadr i płac. Jest to bardzo często rozwiązanie tańsze i bardziej efektywne, pozwalające na obniżenie kosztów operacyjnych przy zachowaniu wysokiej jakości tych usług. 

Zatem czym powinniśmy się kierować, wybierając taki outsourcing HR? Co jest w tym przypadku bardzo istotne?

Outsourcing usług HR - czym się kierować?

Decydując się na wspomniany outsourcing płac, kadr lub outsourcing rekrutacji, należy przede wszystkim bardzo dużą uwagę zwrócić na doświadczenie firmy, z którym chcemy współpracować. Doświadczony partner jest w stanie zaproponować zweryfikowane rozwiązania, dobrze dbając o interes firmy zlecającej. 

Bardzo dużą zaletą wyboru rozwiązania takiego jak outsourcing HR dla naszego przedsiębiorstwa jest z pewnością stały dostęp do pracowników.  Wiele firm outsoursingu kadr lub outsourcingu płac oferuje usługę oddelegowania pracowników do biura firmy zlecającej. Jest to dość często stosowane rozwiązanie ratujące sytuację w firmie np w wypadku niespodziewanej przedłużonej nieobecności pracownika firmy, w okresie urlopowym lub w okresie zwiększonej ilości pracy, np. w trakcie wdrożeń systemu księgowego lub wdrożeń systemu kadrowo-płacowego. 

Coraz częściej wiele przedsiębiorstw wykorzystuje możliwości, jakie daje nam outsourcing HR. Warto mieć świadomość tego, że nie tylko może być on wykorzystywany w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim. Bardzo często wiele firm decyduje się także na między innymi outsourcing płac. Często tak dzieje się w sytuacji, gdy odchodzi z firmy kluczowy specjalista, a osoby zarządzające zdają sobie sprawę, że właściwie cała wiedza merytoryczna była w rękach tego specjalisty, natomiast trudno jest pozyskać do pracy osobę o podobnych kompetencjach. Gdy się ją już pozyska, oczywiście nie ma gwarancji,  na jaki okres zostanie w firmie, bo wpływa na to wiele czynników dotyczących sytuacji na rynku, sytuacji wewnątrz firmy oraz sytuacji w życiu danego pracownika. Przekazanie obsługi płacowej do wykwalifikowanej i doświadczonej firmy zewnętrznej daje nam gwarancję, że pracownicy otrzymają płace w terminie, a osoby zarządzające firmą będą mogły się skupić na prowadzeniu biznesu i generowaniu zysku dla firmy, zamiast na borykanie się z niedoborami kadrowymi i wdrażaniem nowych pracowników. Takie rozwiązanie jest też dla firmy tańsze, pozwala oszczędzić nie tylko czas osób zarządzających, ale również zredukować koszty.