Na czym polega outsourcing pracowniczy?
Outsourcing pracowniczy, a więc innymi słowy — leasing pracowniczy — jest sytuacją, w której wynajmowany jest pracownik, by pracował on w tymczasowo w danej firmie. Choć może to brzmieć absurdalnie, to jest normalne działanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wynajętym pracownikom powierza się wykonanie konkretnych zadań. Chcąc dokonać outsourcingu pracowniczego, należy skorzystać z usług agencji zatrudnienia lub „pożyczyć” danego pracownika z innej firmy. Ta pierwsza opcja jest znacznie częściej praktykowana, aniżeli ta druga. Co ciekawe, leasing pracowniczy nie dotyczy bezpośrednio pracownika, a wykonywanej przez niego pracy. Rozwiązanie outsourcingu pracowniczego często wykorzystywane jest przez działalności, które mają do czynienia z chwilowym brakiem specjalisty na określone stanowisko lub z brakiem pracy dla danego pracownika. Bowiem, z leasingiem pracowniczym ma się również to czynienia, kiedy udostępnia się „swojego” pracownika na zewnątrz, do innej firmy. Taka sytuacja może mieć właśnie miejsce, kiedy pracownik nie ma pracy w firmie, w której jest zatrudniony. Outsourcing pracowniczy doskonale sprawdzi się w momencie, gdy jeden z pracowników zmuszony jest do przejścia na zwolnienie chorobowe lub na nieco dłuższy urlop, na przykład urlop macierzyński. Wtedy, bez problemu można zastąpić danego pracownika innym, który również będzie dobrze przygotowany do pełnienia danych obowiązków.
Korzyści wynikające z leasingu pracowniczego
Wyróżnia się kilka korzyści, które opowiadają się za tym, iż warto skorzystać z leasingu pracowniczego. Jedną z najważniejszych, ale i najbardziej przekonujących zalet outsourcingu pracowniczego są kwestie ekonomiczne. Korzystając z usług agencji pracy tymczasowej, z której chce się „wynająć” pracownika, można sporo zaoszczędzić. Bowiem, takowe działanie traktowane jest jako koszty zewnętrzne, a nie jako stałe koszty firmy. Co więcej, zazwyczaj leasingiem pracowniczym zajmuje się dana firma zewnętrzna, a więc na przykład Payroll, dlatego też przedsiębiorca z firmy, szukającej nowego pracownika na zastępstwo, może zaoszczędzić sporo czasu. Zewnętrzna firma zajmuje się całym procesem „wynajęcia” pracownika tymczasowego. Jest to spore ułatwienie dla właściciela danej działalności, ale i dla jego pracowników, którzy i tak zapewne mają na głowie mnóstwo obowiązków. Outsourcing pracowniczy może się również okazać korzystny dla danego pracownika. Dzięki leasingowi pracowniczemu może trafić na stanowisko idealnie dopasowane pod jego umiejętności. Co więcej, taka osoba ma wtedy zapewnioną pracę oraz regularne wynagrodzenie. Praca oparta o outsourcing pracowniczy może charakteryzować się dużą elastycznością i coraz to nowszymi wyzwaniami.
Jak COVID-19 wpłynął na leasing pracowniczy?
W dzisiejszym środowisku biznesowym, outsourcing pracowniczy stał się powszechną praktyką. Jednak wraz z pojawieniem się wirusa COVID-19 i związanym z nim zagrożeniem dla ludzi, procesy zatrudniania pracowników tymczasowych zatrzymały się. Co więcej, wiele stałych pracowników zostało zwolnionych. Wciąż jeszcze dobrze pamiętne są wydarzenia z początku 2020 roku, kiedy na świecie zrobiło się niepewnie — nie tylko w kwestii zdrowia, ale i finansów oraz stabilnego zatrudnienia. Wraz z mijającymi, pandemicznymi miesiącami, sytuacja na rynku co chwilę się zmieniała. Jednego razu obowiązywał lockdown, rozmaite obostrzenia, a innego razu gospodarka znów normalnie działała. Takie wahania na rynku uniemożliwiały wielu ludziom znalezienie pracy czy jej zmianę, a przedsiębiorcom skompletowanie zespołu. W takich momentach leasing pracowniczy okazywał się być niezastąpiony. Znacznie łatwiej było znaleźć pracownika z firmy zewnętrznej, aniżeli przeprowadzać rekrutacje podczas pandemii COVID-19. To może wskazywać na jeszcze jedną korzyść outsourcingu pracowniczego. Istnieje więc wiele zalet, które przemawiają za skorzystaniem z leasingu pracowniczego. Będąc przedsiębiorcą, warto przemyśleć to zagadnienie.