Sukces wymaga interakcji z innymi ludźmi. Nie można kontrolować reakcji drugiej strony, jednak można kontrolować, jak druga strona nas zobaczy i co jej chcemy przekazać.

Autoprezentacja  to każde zachowanie lub działanie podjęte z zamiarem wywarcia wpływu, lub zmiany tego, jak widzą Cię inni ludzie. Za każdym razem, gdy próbujemy skłonić ludzi do myślenia o nas w określony sposób, jest to akt autoprezentacji. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieszczere, wszyscy angażują się w autoprezentację. Przedstawienie siebie w dobrym świetle nie tylko sprawia, że dobrze wyglądamy, ale sprawia wyższe poczucie pewności siebie. Warto pamiętać, że autoprezentacja i manipulacja nie jest tym samym. Autoprezentacja w pracy na rozmowie kwalifikacyjnej, czyli zarządzanie sposobem, w jaki widzą nas inni, działa zarówno na korzyść innych jak i naszą.

Dobra autoprezentacja cele

Do pewnego stopnia każdy aspekt naszego życia zależy od udanej autoprezentacji.   Rodzinie przedstawiamy się jako osoby pełne miłości i opiekuńczości. W szkole chcemy być widziani jako pilni i odpowiedzialni. Na imprezie staramy się być zabawni i ciekawi, a w pracy pewni siebie. Nawet znalezienie pracy zależy od tego, czy przekonasz osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, że jesteś najlepszą osobą na określone stanowisko. Istnieją trzy główne powody, dla których ludzie angażują się w autoprezentację: Aby osiągnąć pożądane rezultaty, często wymaga to określonego zachowania. Innymi słowy, pewne zachowania są pożądane w określonych sytuacjach. Dopasowanie naszego zachowania do okoliczności może pomóc nam łączyć się z innymi, rozwijać poczucie przynależności oraz dostosowywać się do potrzeb i uczuć innych. Autoprezentacja ułatwia interakcję społeczną. Pewne okoliczności i role wymagają pewnych zachowań. Jesteśmy zaskoczeni, gdy ludzie nie prezentują się w sposób, który naszym zdaniem jest zgodny z wymogami ich roli. Zrozumienie tego, czego się od ciebie oczekuje — czy to w domu, pracy, czy w związkach — może pomóc ci odnieść sukces, wzbudzając zaufanie u innych. Nie wystarczy tylko zadeklarować, kim jesteśmy lub kim chcemy być – musimy podejmować działania zgodne z tą tożsamością. W wielu przypadkach musimy również skłonić innych, aby kupili ten obraz nas samych. Można również wykorzystać autoprezentację do wzmocnienia pożądanej tożsamości dla samego siebie. Jeśli chcemy coś osiągnąć, dokonać zmiany lub nauczyć się nowej umiejętności, upublicznienie tego jest potężną strategią. Pozytywna presja może pomóc nam zachować odpowiedzialność za nasze zobowiązania w sposób, który trudno byłoby wykonać w pojedynkę.

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej do pracy a indywidualne różnice

Ponieważ spędzamy dużo czasu z innymi ludźmi, a nasz sukces w dużej mierze zależy od tego, co o nas myślą, wszyscy w taki czy inny sposób dbamy o swoją prezentację. Jednak nie wszyscy pragniemy, aby ludzie widzieli nas w ten sam sposób lub aby osiągnąć te same cele. Nasze doświadczenia i wyniki mogą się różnić w zależności od różnych czynników. Jednym z ważniejszych czynników jest nasz poziom samokontroli podczas interakcji z innymi. Niektórzy ludzie są szczególnie zainteresowani stworzeniem dobrego wrażenia, podczas gdy inni wydają się nie być tym zainteresowani. Może się to różnić nie tylko u poszczególnych osób, ale także w zależności od okoliczności. Osoba może czuć się bardzo pewnie w pracy, ale denerwować się zrobieniem dobrego wrażenia na pierwszej randce. Innym czynnikiem jest samoświadomość — to znaczy, jak bardzo ludzie są świadomi siebie w danych okolicznościach. Osoby świadome samego siebie łatwiej dostosowują swoje zachowanie oraz wyobrażenia, które chcą pokazać innym. Wreszcie, nie wystarczy po prostu chcieć, aby inni widzieli Cię inaczej. Aby skutecznie zmienić sposób, w jaki postrzegają Cię inni ludzie, musisz nabyć trzy główne umiejętności:

Percepcja i empatia na rozmowie kwalifikacyjnej do pracy

Skuteczna autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej zależy od umiejętności prawidłowego postrzegania tego, jak się czują ludzie, co jest dla nich ważne i jakie cechy musisz zaprezentować, żeby osiągnąć zamierzone cele.

Motywacja

Nie mając przekonującego powodu, aby zmienić sposób postrzegania nas przez innych, prawdopodobnie nie będziemy próbować zmieniać naszego zachowania. Twoje pragnienie określonego rezultatu, czy to społecznego, czy materialnego, tworzy poczucie motywacji i chęci do działania.

Dopasowany zestaw umiejętności

Twoje działania przekonają lepiej niż cokolwiek, co powiesz. Innymi słowy, musisz udowodnić, że jesteś osobą, za którą się podajesz. Możesz napotkać wyzwania, jeśli starasz się przedstawiać siebie jako osobę biegłą w dziedzinie, w której tak naprawdę brakuje Ci doświadczenia.

 Dobra autoprezentacja w rozmowie kwalifikacyjnej do pracy — jak wykorzystać teorie autoprezentacji?

W istocie autoprezentacja wymaga wysokiego poziomu samoświadomości i empatii. Aby mieć pewność, że pokazujemy się najlepiej w każdych okolicznościach i z każdą osobą, musimy być świadomi naszej własnej motywacji, a także tego, co miałoby największy wpływ na osobę przed nami. Oto 6 strategii, których możesz nauczyć się, by jak najlepiej wykorzystać teorię autoprezentacji w swojej karierze:

Uzyskaj informacje zwrotne od ludzi wokół ciebie

Poproś zaufanego przyjaciela lub mentora, aby powiedział, co możesz zmienić w sobie, nad czym popracować. Poproszenie o szczere opinie na konkretny temat, sprawi, że sugestie będą trafniejsze i prostsze do wdrożenia. 

Przeanalizuj ludzi, którzy odnieśli sukces, do którego dążysz

Branie przykładu z innych to nic złego. Inspirowanie się innymi przynosi dużo korzyści, by szybciej odnieść sukces. Zobacz, jak wchodzą w interakcję z innymi ludźmi. Jak je postrzegasz? Czy musieli kultywować określone umiejętności lub sposoby interakcji z innymi, które nie przychodziły im łatwo?

Bądź sobą

Poszukaj obszarów, w których naturalnie się wyróżniasz. Jeśli czujesz się komfortowo i pewnie, łatwiej będzie Ci to pokazać innym. Pamiętaj, że każdy ma mocne i słabe strony. Postaraj się wykorzystywać te dobre, które doprowadzą Cię do sukcesu. 

Bądź świadomy, że nie wszystko wychodzi tak jak tego chcesz

Pracując nad opanowaniem nowych umiejętności i sposobów interakcji z innymi, proś o informacje zwrotne. Porozmawiaj ze swoim menedżerem, zespołem lub zaufanym przyjacielem o tym, jak Cię widzą. Jeśli masz coś do poprawy, nie załamuj się. Czasem potrzeba czasu, by coś opanować, a jeszcze więcej, żeby inni zauważyli to w Tobie. 

Tożsamość tkwi w szczegółach

Nie zapomnij o innych aspektach swojej prezentacji. Poświęć chwilę, aby wyobrazić sobie, że jesteś takim, jakim chcesz być widziany. Czy są jakieś szczegóły, które sprawią, że poczujesz się bardziej jak ta osoba? Afirmacje i wizualizacja ma ogromny wpływ, na to byś sam poczuł się w nowym wydaniu sobą. 

 Dobra rozmowa kwalifikacyjna autoprezentacja do pracy

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej to sposób, w jaki staramy się kontrolować, w jaki sposób widzą nas inni, ale tak samo dotyczy tego, jak widzimy siebie. Jest to umiejętność osiągania pewnego poziomu komfortu z tym, kim jesteśmy i ufności w wyborze sposobu, w jaki się prezentujemy. Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej opiera się na świadomej pracy, aby inni widzieli w Tobie to, co najlepsze, a jednocześnie pomaga osiągnąć sukces zawodowy.