Zatrudnianie pracowników to masa obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą. To po stronie pracodawcy spoczywa obowiązek przygotowania wielu dokumentów, takich jak umowy, regulamin pracy i zasady wynagrodzenia. Outsourcing kadrowo-płacowy to rozwiązanie, dzięki któremu podmiot zewnętrzny może zająć się tymi sprawami za przedsiębiorcę.

 

Co to jest outsourcing kadrowo-płacowy?

Obliczanie stawek wynagrodzenia, które konieczne są do płacenia składek na poczet ubezpieczenia społecznego, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też wyliczanie zaliczek na podatek dochodowy to bardzo ważne i wymagające zadania, do których potrzebna jest ogromna fachowa wiedza. Takie czynności powinny być wykonywane przez osobę, która jest specjalistą w tej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że błędy popełnianie w tych kwestiach mogą odbić się na finansach firmy, co często prowadzi nawet do upadku przedsiębiorstw i rosnącego zadłużenia. Z uwagi na fakt, że na polskim rynku zaistniał outsourcing kadrowo-płacowy coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na powierzenie takich spraw firmie zewnętrznej. Jest to ponadczasowe rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorca może skupić się na wykonywaniu swoich czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

 

Jakie są zalety outsourcingu kadrowo-płacowego?

Jest to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa skuteczność działania przedsiębiorstwa, ale też przyczynia się do obniżenia kosztów pracy, którymi pokryte były niewłaściwie prowadzone sprawy przedsiębiorstwa.

Wdrażając to rozwiązanie, można uprościć finanse firmy i co najważniejsze ograniczyć obowiązki właściciela firmy, który byłby zajęty analizowaniem przepisów prawa i wyliczaniem odpowiednich stawek pieniężnych. Outsourcing chwalony jest za to, że skutecznie redukuje się koszty, związane z prowadzeniem firmy. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca może ograniczyć liczbę zatrudnionych osób pracujących w firmie w pionie administracyjnym. Nie trzeba kupować specjalnego oprogramowania, a także opłacać kursów oraz szkoleń dotyczących przepisów prawa pracy czy też ubezpieczeń. Co więcej, pracodawca może pracowników administracyjnych skierować na realizację ważniejszych celów firmy, związanych z zarobkowaniem. Outsourcing kadrowo-płacowy to również szansa kontaktu ze specjalistami, którzy działają w ramach firmy zewnętrznej. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, jako jedną z zalet wymieniają również to, że nie trzeba już rekrutować osób, które mają pełnić funkcję pracowników kadrowych oraz płacowych. Outsourcing to również przeniesienie całej odpowiedzialności związanej z kadrami i płacami na inny podmiot. Warto zaznaczyć, że firmy zajmujące się tą dziedziną wsparcia przedsiębiorstw zapewniają maksymalną poufność danych.

Czy to się opłaca?

Warto zaznaczyć, że korzystanie z takich usług ma też swoje wady, które najczęściej są niepotrzebnymi obawami przedsiębiorców, którzy myślą, że w ten sposób uzależni się firmę od zewnętrznej firmy outsourcingowej. Zobowiązanie wynikające ze współpracy z firmą outsourcingową to również utrata kadry pracowniczej. Co więcej, przedsiębiorcy obawiają się, że zewnętrzna firma może podnieść ceny za swoje usługi, co wiąże się z ograniczeniem zysków przedsiębiorstwa zlecającego. Jednakże korzystanie z usług firmy, która ma ugruntowaną pozycję na rynku, nie przynosi strat. Jednym z mankamentów takiej współpracy jest to, że konieczne będzie przekazanie dokumentów firmowych, które dla wielu przedsiębiorców są bardzo ważne i powinny pozostać poufne. Outsourcing kadrowo-płacowy to szansa na usprawnienie przedsiębiorstwa, ponieważ współpracując z poważną firmą zajmującą się tą materią, nie trzeba obawiać się zagrożeń. Co więcej, taka współpraca przynieść może wiele korzyści, które przełożą się na lepsze wyniki. Z uwagi na fakt, że powierzenie spraw kadrowo-płacowych jest niezwykle delikatną materią, warto wybrać taką firmę, która będzie świadczyła najwyższy poziom usług. W pierwszej kolejności należy zaznajomić się z opiniami swoich znajomych, którzy prowadzą przedsiębiorstwa oraz przeczytać opinie w sieci.