Pensja netto to inaczej wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje na konto, po odjęciu obowiązkowych składek i podatków. Potocznie płaca netto nazywana jest kwotą „na rękę”. Czym dokładnie różni się ta suma od kwoty brutto? Jakie składki musi odjąć pracodawca do pensji pracownika i ile wynosi ich wysokość?
Czym różni się kwota netto od brutto?
Od kwoty brutto potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Są to potrącenia obowiązkowe, pracodawca ma obowiązek je odprowadzić, a pracownik nie może dobrowolnie z nich zrezygnować. Wchodzą w to także składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ich wysokość jest zależna od rodzaju działalności firmy i wielkości zakładu. Dodatkowo, od pensji brutto mogą być odciągane składki na dobrowolne świadczenia, które pracownik może wybrać, np. grupowe ubezpieczenie na życie, udział w określonych benefitach pozapłacowych (takich jak karta sportowa), wczasy pracownicze czy lunche.
Jak obliczyć kwotę netto pensji pracownika?
Aby obliczyć, jaka będzie kwota netto do wypłacenia pracownikowi na konto, można skorzystać z pomocy kalkulatora wynagrodzeń. Obliczenia są bowiem dość skomplikowane i potrzebna jest dość dokładna znajomość spraw kadrowo-płacowych. Należy uwzględnić nie tylko składki i podatek, ale także to, czy pracownik pracuje w odległości od miejsca zamieszkania oraz jego wiek (od 2020 roku osoby poniżej 26 roku życia zwolnione są z podatku dochodowego). Brany jest pod uwagę również udział pracownika w Pracowniczym planie kapitałowym (PPK) oraz koszty uzyskania przychodu przez pracodawcę.