W Internecie można znaleźć wiele stron, na których dostępny jest darmowy kalkulator wynagrodzeń. Wielu pracowników korzysta z niego, aby dowiedzieć się, jakiej wysokości pensji mogą się spodziewać. Może on przydać się także przedsiębiorcom. Na czym polega działanie takiego kalkulatora i jakie dane bierze pod uwagę, dokonując wyliczeń?
Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy
Kalkulator płac pomoże pracodawcy policzyć całkowity koszt zatrudnienia danego pracownika. Na koszt zatrudnienia składa się:
- pensja netto (na rękę) – czyli de facto właściwe wynagrodzenie pracownika na danym stanowisku;
- zaliczka na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne.
Kalkulator pozwoli wyliczyć, ile zł podatku powinien odprowadzić za pracownika oraz jaka jest wysokość jego składek do ZUS. Dzięki temu pracodawca wie, ile ma zapłacić pracownikowi pensji netto.
Jak działa kalkulator i jakie dane będą potrzebne
Może wprowadzić do kalkulatora koszty uzyskania przychodu – zwykłe lub podwyższone (gdy pracownik pracuje w określonej odległości od miejsca zamieszkania, zazwyczaj w innym mieście). pozwala także odliczyć ulgę podatkową, jeśli przysługuje danemu pracownikowi, Kolejną opcją jest zwolnienie z PIT, czyli tzw. zerowy PIT który dotyczy osób poniżej 26 roku życia. Można także zaznaczyć, czy składki na fundusz pracy są obowiązkowe (w niektórych przypadkach nie są, np. wieku pracownika powyżej 55 jeśli jest kobietą i 60 jeśli jest mężczyzną). Kalkulator wylicza też składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, czyli fundusz powołany w celu ochrony przed niewypłacalnością pracodawcy oraz składkę na ubezpieczenie wypadkowe (minimalna to 1,67%).