Pensja brutto o pełna kwota wynagrodzenia, jakie pracodawca oferuje pracownikowi, jednak nie ta, która będzie mu wypłacona. To pensja pracownika jeszcze przed pomniejszeniem o podatek dochodowy i koszty ubezpieczeń społecznych. Choć obciążona jest nimi pracownik, odprowadzenia składek musi dokonać za niego pracodawca. Co dokładnie wchodzi w skład pensji brutto i jakie dokładnie koszty są potrącane?
Z czego składa się pensja brutto?
Brutto to pensja netto + składki na ubezpieczenia społeczne + zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ubezpieczenia obejmują:
- zdrowotne;
- chorobowe;
- ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe), tzw. składki ZUS;
- wypadkowe.
Z tego względu, płaca brutto jest nazywana inaczej całkowitym kosztem pracodawcy, jaki musi ponieść w związku z zatrudnieniem pracownika). Wliczają się one do tzw. kosztów uzyskania przychodu.
Za kogo trzeba odprowadzać składki?
Składki na ubezpieczenia społeczne, które zapewniają pracownikowi świadczenia w razie potrzeby, należy odprowadzać w przypadku każdej osoby zatrudnionej na umowę o pracę. Pracownik nie może dobrowolnie z nich zrezygnować. Na chwilę obecną (2021 rok) ubezpieczenie emerytalne to 19,52% podstawy wymiaru, a ubezpieczenie rentowe – 8% podstawy wymiaru. Składna na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45%. Do tego dochodzi też ubezpieczenie wypadkowe. Minimalna wysokość składki na wypadkowe dla małych firm (do 9 pracowników) wynosi 1,67% w roku 2021. Składka zdrowotna (NFZ) to 9% naliczana od podstawy. Podstawę do wyliczeń (podstawę wymiaru) stanowi m.in. przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy.